W ramach projektu "Żyj zdrowo nad czystą wodą " zwiedzanie Oczyszczalni ścieków w Drawsku i ognisko na Jędrkowym Zakolu ( ognisko z kiełbaskami , owoce i soczki.)
Kolejne warsztaty to spacer nad jezioro znajdujące się w miejscowości, gdzie uczestnicy projektu wykonywali różne doświadczenia z wykorzystaniem urządzeń pomiarowych i odczynników mające na celu określenie właściwości i charakterystykę wody w jeziorze.
W trakcie realizacji projektu „Żyj zdrowo nad czysta wodą" w miejscowościach Gudowo, Zarańsko i Łabędzie, ekspert podczas kolejnych spotkań warsztatowych w świetlicach wiejskich przeprowadzał wraz z uczestnikami doświadczenia i ciekawe eksperymenty związane z wodą i jej obiegiem.
Eksperymenty i doświadczenia z wodą, poznawanie smaku różnych rodzajów wód, badanie pH, wykorzystanie zestawu do obserwacji obiegu wody w przyrodzie, zagadki i zgadywanki). Obserwacja pod mikroskopem zabranych na poprzednich zajęcia próbek wody oraz organizmów i żyjątek zebranych nad zbiornikiem wodnym.
Dnia 15.06.2019 odbył się rajd rowerowy po okolicy w ramach akcji "Odjazdowy bibliotekarz”. Trasa wiodła przez kolonię Łabędzie, Karsibór nad jeziorem Tęczyn. Odwiedziliśmy również siedlisko "Niebieski Szczur", w Karsiborze , gdzie mogliśmy popatrzeć na konie.
2 czerwca 2019 w Łabędziach odbył się festyn rodzinny p.t. "Taaka ryba" na którym, nie zabrakło strefy animacji dla dzieci prowadzonej przez instruktorów z Ośrodka Kultury. Dzieci mogły robić balonowe zwierzaki, puszczać bańki mydlane, namalować rybki w basenie i skorzystać z wielu innych atrakcji np. zrobić sobie tatuaż i ozdobić się motywem rybki lub innego morskiego stworzenia.
W ramach projektu ,,Żyj zdrowo nad czystą wodą'' w Łabędziach odbyły się warsztaty ekologiczne pt. "Jak czytać wodę?" Prowadzącym zajęcia był pan Grzegorz Kruczek. Spacer terenowy nad pobliskie jezioro urozmaiciła zabawa "Łap w siatkę ", dzieci biegały i próbowały złapać w siatkę różne owady mieszkające nad zbiornikiem wodnym oraz na łące. Zabawa w łapanie połączona była z obserwacją i omawianiem różnych gatunków roślin i zwierząt mieszkających przy zbiornikach wodnych. Na zajęciach wykorzystano encyklopedię "Owady i pająki" do nazywania znalezionych żyjątek.